Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

5.400 δρομείς στον 2ο Μαραθώνιο Ναυπλίου - Οι νικητές όλων των διαδρομών

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 2ος Μαραθώνιος Δρόμος Ναυπλίου.
Στον μαραθώνιο, τον ημιμαραθώνιο, αλλά και στους αγώνες δρόμου αντοχής 5 και 2,5 χιλιομέτρων καθώς και στην ποδηλατοδρομία, έγινε ρεκόρ συμμετοχών φτάνοντας τους 5.400 δρομείς.
Ιδιαίτερη συγκίνηση προκλήθηκε με τη συμμετοχή αθλητών με αναπηρία.
Νικητές στον τελικό του μαραθωνίου δρόμου με συμμετοχή 340 δρομέων, στους άνδρες τερμάτισε πρώτος ο Μάτσκε Μεριέτσκο, την δεύτερη θέση έλαβε ο Κωνσταντίνος Παπαναστασίου και στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε ο Γιώργος Βλάχος.
Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Χαρά Σκουλαρίκη, δεύτερη η Δήμητρα Βογιατζή και την Τρίτη θέση έλαβε η Άντζελα Τερζή.
Στον ημιμαραθώνιο δρόμο με 1.208 δρομείς πρώτος στους άνδρες τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης, δεύτερος ο Αντώνης Παπαδημητρίου και τρίτος ο Κώστας Κελαούζος. Στις γυναίκες τερμάτισε πρώτη η Ντενίς Δημάκη και τις άλλες δύο θέσεις κατέλαβαν η Μάγδα Γαζέα και η Κάρλη Κίλαμ.
Στον αγώνα δρόμου 5 χιλιομέτρων έτρεξε και ο δήμαρχος Ναυπλίου Δημήτρης Κωστούρος, ενώ το παρών έδωσε και ο δήμαρχος Μαραθώνα Ηλίας Ψινάκης.